3m Soft Touch Straight Fabric Display
Ref: STS3-SS
Specs & Prices content
| Branding Method | Dye-Sublimation Fabric Printing |
| Frame Material | 30mm Aluminium Tube |
| Graphic Material | 260gsm Stretch Polyester |
| Size | 2320 x 2950 x 450mm |
| Print Area | All Over One Side |
| Assembly | Push Fit Poles Bungeed |
| Carry Bag | Padded Bag |
| Fire Rated | YES |
| Fire Rating | DIN4102 - B1 |
| Machine Washable | Yes - 30°C (with little to no detergent) |
| Iron | Low Heat on Reverse |
| Tumble Dry | NO |
| M O Q | 1 |
| Carton Weight | 6.5kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
YOUR PRICE
Your unit price: £379.99 per unit
Your Subtotal: £394.94 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Branding Method | Dye-Sublimation Fabric Printing |
| Frame Material | 30mm Aluminium Tube |
| Graphic Material | 260gsm Stretch Polyester |
| Size | 2320 x 2950 x 450mm |
| Print Area | All Over One Side |
| Assembly | Push Fit Poles Bungeed |
| Carry Bag | Padded Bag |
| Fire Rated | YES |
| Fire Rating | DIN4102 - B1 |
| Machine Washable | Yes - 30°C (with little to no detergent) |
| Iron | Low Heat on Reverse |
| Tumble Dry | NO |
| M O Q | 1 |
| Carton Weight | 6.5kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
