5,000mAh PocketPower Power Bank
Ref: 5KPPPB
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Colour | White with LCD Screen |
| Branding Method | Full colour print |
| Size | 60mm x 68mm x 14.5mm |
| Capacity / Speed | 5,000mAh / 25W |
| Input / Output | USB-C input / output |
| Fitting | USB-C to USC-C cable - hand strap style + string |
| Print Area | 55mm x 63mm |
| Unit Weight | 0.133kg (based on Full colour print 1 side) |
| M O Q | 10 |
| Packing | Standard PocketPower Box with Instructions |
| Carton Quantity | 100pcs |
| Carton Weight | 13kg (based on Full colour print 1 side) |
| Carton Dimensions | 45x28x27cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 7 working days from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 10 working days from artwork approval |
| Commodity Code | 8507600090 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
YOUR PRICE
Your unit price: £18.08 per unit
Your Subtotal: £180.78 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Colour | White with LCD Screen |
| Branding Method | Full colour print |
| Size | 60mm x 68mm x 14.5mm |
| Capacity / Speed | 5,000mAh / 25W |
| Input / Output | USB-C input / output |
| Fitting | USB-C to USC-C cable - hand strap style + string |
| Print Area | 55mm x 63mm |
| Unit Weight | 0.133kg (based on Full colour print 1 side) |
| M O Q | 10 |
| Packing | Standard PocketPower Box with Instructions |
| Carton Quantity | 100pcs |
| Carton Weight | 13kg (based on Full colour print 1 side) |
| Carton Dimensions | 45x28x27cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 7 working days from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 10 working days from artwork approval |
| Commodity Code | 8507600090 |
| Country of Manufacture | China |
