FARE Steel Oversize AOC mini
Ref: 5659
Specs & Prices content
| Description | Elegant automatic open/close oversize mini umbrella with chromed metal details Convenient automatic open/close function for quick opening and closing, high-quality windproof system for maximum frame flexibility in stormy conditions, flexible fibreglass ribs with silver coloured metal joints, STANDARD 100 by OEKO-TEX® certified polyester ponge cover material made of recycled plastics, eco-friendly thanks to original waterSAVE cover material, silver coloured metal tips, comfortable Soft-Feel / metal handle with integrated push-button and promotional labelling option |
| Length when closed | 31cm |
| Diameter when open | 105cm |
| Material | waterSave Polyester Pongee |
| Weight | 485g |
| Panel colours | Black |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £83.30 per unit
Your Subtotal: £832.95 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | Elegant automatic open/close oversize mini umbrella with chromed metal details Convenient automatic open/close function for quick opening and closing, high-quality windproof system for maximum frame flexibility in stormy conditions, flexible fibreglass ribs with silver coloured metal joints, STANDARD 100 by OEKO-TEX® certified polyester ponge cover material made of recycled plastics, eco-friendly thanks to original waterSAVE cover material, silver coloured metal tips, comfortable Soft-Feel / metal handle with integrated push-button and promotional labelling option |
| Length when closed | 31cm |
| Diameter when open | 105cm |
| Material | waterSave Polyester Pongee |
| Weight | 485g |
| Panel colours | Black |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
