Indigo 360 Metal Pens
Ref: GG099RE
Specs & Prices content
| Branding Method | Laser Engraved, 360° Laser Engraved, Full Colour Print |
| Material | Metal (Aluminium) |
| Colours | Purple, Red, Black, Gun Metal, Green, Navy, Light Blue, Burgundy |
| Size | 13.5cm |
| Full Colour Print Area | 58mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 50.8mm x 5mm |
| 360° Laser Engraving Area | 61mm x 33mm |
| Unit Weight | 18g |
| M O Q | 100 |
| Packing | Bags Of 50 - 10 Bags Per Box |
| Carton Weight | 9kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
YOUR PRICE
Your unit price: £1.04 per unit
Your Subtotal: £103.50 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Branding Method | Laser Engraved, 360° Laser Engraved, Full Colour Print |
| Material | Metal (Aluminium) |
| Colours | Purple, Red, Black, Gun Metal, Green, Navy, Light Blue, Burgundy |
| Size | 13.5cm |
| Full Colour Print Area | 58mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 50.8mm x 5mm |
| 360° Laser Engraving Area | 61mm x 33mm |
| Unit Weight | 18g |
| M O Q | 100 |
| Packing | Bags Of 50 - 10 Bags Per Box |
| Carton Weight | 9kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
