Magnetic Kitchen Timer
Ref: KT
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Size | 53mm x 70mm x 9mm |
| Batteries | Cell-LR1130 (Included) |
| Fitment | Magnet |
| 1 Colour print | |
| Branding Method | Pad Printed |
| Colours | Black, Blue, Green, Pink, Red, Silver, White & Yellow |
| Print Area | 40mm x 12mm |
| Unit Weight | 0.032kg |
| M O Q | 100 |
| Packing | Standard Box |
| Carton Quantity | 250pcs |
| Carton Weight | 8kg |
| Carton Dimensions | 30x30x20cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2-3 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 9106900000 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
YOUR PRICE
Your unit price: £2.84 per unit
Your Subtotal: £284.28 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Size | 53mm x 70mm x 9mm |
| Batteries | Cell-LR1130 (Included) |
| Fitment | Magnet |
| 1 Colour print | |
| Branding Method | Pad Printed |
| Colours | Black, Blue, Green, Pink, Red, Silver, White & Yellow |
| Print Area | 40mm x 12mm |
| Unit Weight | 0.032kg |
| M O Q | 100 |
| Packing | Standard Box |
| Carton Quantity | 250pcs |
| Carton Weight | 8kg |
| Carton Dimensions | 30x30x20cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2-3 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 9106900000 |
| Country of Manufacture | China |
