Nia 200 g/m² recycled cotton apron
Ref: 11332507
Specs & Prices content
General Settings
| Artical number | 11332507 Nia 200 g/m² recycled cotton apron |
| Brand | Unbranded |
| Branding Options | Screenprint B slow, DTF Transfer 2, Embroidery, Transfer slow |
| Material | GRS certified recycled cotton, 210 g/m2 |
| Colour | Natural |
| PMS color reference | |
| Lenght | 100 cm |
| Width | 70 cm |
| Weight | 210 gram |
| Country of origin | INDIA |
| Lead Time (Days) |
Default print option
| Recommended decoration option | Screenprint |
| Default print location | chest |
| Print width (mm) | 200 |
| Print height (mm) | 290 |
| Print maximum colours | 4 |
Packaging information
| Blank product individual packing | |
| Blank product multi packaging level 1 | Polybag |
| Qty blank product multi packaging level 1 | 75 pcs |
| Decorated product individual packaging | |
| Decorated product multi packaging level 1 | Polybag |
| Qty deco product multi packaging level 1 | 75 pcs |
Transport packing
| Export carton | 75 |
| Export carton weight | 19 Kg |
| Export carton (Length x Width x Height) | 46 cm X 51 cm X 30 cm |
| Statistical code | 6211421000000000000000 |
Specification & Price
Product Configuration
Colour
-
YOUR PRICE
Your unit price: £5.48 per unit
Your Subtotal: £273.93 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
The Nia is a premium branded recycled cotton apron crafted from 100% GRS certified 200 g/m² recycled cotton — a sustainable choice for businesses looking for ethical promotional merchandise. Its natural cotton colour and contrast neck loop give it a clean, professional look, while the 1-metre tie-back closure ensures a comfortable, adjustable fit. Designed with practicality in mind, the Nia features two adjacent pockets with a combined size of 45 x 20 cm — perfect for keeping essentials close to hand. Whether you're outfitting kitchen staff, creating custom branded workwear, or sourcing personalised eco corporate gifts, the Nia apron delivers both style and sustainability.Specs & Prices content
General Settings
Artical number 11332507 Nia 200 g/m² recycled cotton apron Brand Unbranded Branding Options Screenprint B slow, DTF Transfer 2, Embroidery, Transfer slow Material GRS certified recycled cotton, 210 g/m2 Colour Natural PMS color reference Lenght 100 cm Width 70 cm Weight 210 gram Country of origin INDIA Lead Time (Days) Default print option
Recommended decoration option Screenprint Default print location chest Print width (mm) 200 Print height (mm) 290 Print maximum colours 4 Packaging information
Blank product individual packing Blank product multi packaging level 1 Polybag Qty blank product multi packaging level 1 75 pcs Decorated product individual packaging Decorated product multi packaging level 1 Polybag Qty deco product multi packaging level 1 75 pcs Transport packing
Export carton 75 Export carton weight 19 Kg Export carton (Length x Width x Height) 46 cm X 51 cm X 30 cm Statistical code 6211421000000000000000 Specification & Price

