RPET Drawstring Bag
Ref: RPETDB
Specs & Prices content
| Material | 210D RPET |
| Fitting | Black drawstrings |
| Branding Method | Full colour print on both sides - same design |
| Colour | White with Black reinforced corners |
| Size | 365mm wide x 410mm high |
| Print Area | 365mm wide x 410mm high |
| Unit Weight | 0.036kg (based on Full colour print) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Bulk packed |
| Carton Quantity | 500pcs |
| Carton Weight | 18kg (based on Full colour print) |
| Carton Dimensions | 40x40x50cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 4202129000 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
YOUR PRICE
Your unit price: £2.98 per unit
Your Subtotal: £298.08 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | 210D RPET |
| Fitting | Black drawstrings |
| Branding Method | Full colour print on both sides - same design |
| Colour | White with Black reinforced corners |
| Size | 365mm wide x 410mm high |
| Print Area | 365mm wide x 410mm high |
| Unit Weight | 0.036kg (based on Full colour print) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Bulk packed |
| Carton Quantity | 500pcs |
| Carton Weight | 18kg (based on Full colour print) |
| Carton Dimensions | 40x40x50cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 4202129000 |
| Country of Manufacture | China |
