Exec WoodCrook
Ref: 2EWC
Specs & Prices content
| Description | High quality, low cost traditional automatic opening walking size umbrella • matching wooden stem, spike and crook handle • fluted steel ribs and automatic function for quicker opening • 12 standard colour options available |
| Length when closed | 88cm |
| Diameter when open | 103cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 450g |
| Panel colours | Black, Black & White, Navy, Navy & White, Dark Green, Grey, Red, Red & White, Blue, Blue & White, Ivory, White |
| Print area | a) 200mm b) 150mm c) 150mm |
| Colours | White, Beige, Red, Dark Green, Blue, Dark Blue, Grey, Black, Striped |
| Sleeve | 250mm x 45mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £43.38 per unit
Your Subtotal: £455.34 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | High quality, low cost traditional automatic opening walking size umbrella • matching wooden stem, spike and crook handle • fluted steel ribs and automatic function for quicker opening • 12 standard colour options available |
| Length when closed | 88cm |
| Diameter when open | 103cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 450g |
| Panel colours | Black, Black & White, Navy, Navy & White, Dark Green, Grey, Red, Red & White, Blue, Blue & White, Ivory, White |
| Print area | a) 200mm b) 150mm c) 150mm |
| Colours | White, Beige, Red, Dark Green, Blue, Dark Blue, Grey, Black, Striped |
| Sleeve | 250mm x 45mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |

