Bicycle Multi-Tool
Ref: BIKEMT
Specs & Prices content
| Material | Stainless steel 420 |
| Colours | Black |
| Branding Method | Laser engraved / 1 colour print / 2 colour print / Full colour print |
| Size | 107mm x 60mm x 1.5mm thickness |
| Fitting | Multi-Tool |
| Print Area | 25mm x 6mm |
| Unit Weight | 0.3575kg (based on Laser engraved) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 400pcs |
| Carton Weight | 143kg (based on Laser engraved) |
| Carton Dimensions | 25x21x17cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 7117190000 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
YOUR PRICE
Your unit price: £2.77 per unit
Your Subtotal: £277.38 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | Stainless steel 420 |
| Colours | Black |
| Branding Method | Laser engraved / 1 colour print / 2 colour print / Full colour print |
| Size | 107mm x 60mm x 1.5mm thickness |
| Fitting | Multi-Tool |
| Print Area | 25mm x 6mm |
| Unit Weight | 0.3575kg (based on Laser engraved) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 400pcs |
| Carton Weight | 143kg (based on Laser engraved) |
| Carton Dimensions | 25x21x17cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 7117190000 |
| Country of Manufacture | China |
