Budget SuperMini
Ref: 6BDT
Specs & Prices content
| Description | Entry level telescopic umbrella with matching sleeve & black handle • our lowest cost mini umbrella • ergonomic colour matching plastic handle, sleeve and carry strap • 7 canopy colour options |
| Length when closed | 25cm |
| Diameter when open | 98cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 224g |
| Panel colours | Black, Mid Grey, Navy, Royal, Red, Purple |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black, Grey, Dark Blue, Blue, Red, Purple |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £36.38 per unit
Your Subtotal: £385.30 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Description | Entry level telescopic umbrella with matching sleeve & black handle • our lowest cost mini umbrella • ergonomic colour matching plastic handle, sleeve and carry strap • 7 canopy colour options |
| Length when closed | 25cm |
| Diameter when open | 98cm |
| Material | Polyester |
| Weight | 224g |
| Panel colours | Black, Mid Grey, Navy, Royal, Red, Purple |
| Print area | a) 180mm b) 120mm c) 120mm |
| Colours | Black, Grey, Dark Blue, Blue, Red, Purple |
| Sleeve | 100mm x 30mm |
| Lead time | 2 - 4 weeks from Artwork Approval |
| M O Q | 10 |
