Fidget Spinning Football Pen
Ref: FSFOOTPEN
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Colour | White |
| Trim Colour | Amber / Black / Blue / Green / Red |
| Branding Method | Printed |
| Size | 15cm x 1.1cm |
| Fitting | Clip |
| Print Area | 40mm x 6mm |
| Unit Weight | 0.5067kg (based on 1 colour print 1 position) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 300pcs |
| Carton Weight | 15.5kg (based on 1 colour print 1 position) |
| Carton Dimensions | 35x19x24xcm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 9608100000 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
Product Configuration
Enter your quantity
YOUR PRICE
Your unit price: £3.96 per unit
Your Subtotal: £395.76 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | ABS |
| Colour | White |
| Trim Colour | Amber / Black / Blue / Green / Red |
| Branding Method | Printed |
| Size | 15cm x 1.1cm |
| Fitting | Clip |
| Print Area | 40mm x 6mm |
| Unit Weight | 0.5067kg (based on 1 colour print 1 position) |
| M O Q | 100 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 300pcs |
| Carton Weight | 15.5kg (based on 1 colour print 1 position) |
| Carton Dimensions | 35x19x24xcm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 9608100000 |
| Country of Manufacture | China |
