Football Kit Keyring
Ref: FKITKR
Specs & Prices content
| Material | Zinc Alloy |
| Colour | Nickel plating (Brass an additional 5p to the unit cost) |
| Branding Method | Full colour dome decal on 1 side |
| Size | 38mm x 48mm x 1.8mm thickness |
| Fitting | Split ring and chain |
| Print Area | 36mm x 42.4mm |
| Unit Weight | 0.026kg (based on Full Colour Dome) |
| M O Q | 50 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 500pcs |
| Carton Weight | 13kg (based on Full Colour Dome) |
| Carton Dimensions | 35x19x24cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 7117190000 |
| Country of Manufacture | China |
Templates
YOUR PRICE
Your unit price: £4.58 per unit
Your Subtotal: £229.08 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Material | Zinc Alloy |
| Colour | Nickel plating (Brass an additional 5p to the unit cost) |
| Branding Method | Full colour dome decal on 1 side |
| Size | 38mm x 48mm x 1.8mm thickness |
| Fitting | Split ring and chain |
| Print Area | 36mm x 42.4mm |
| Unit Weight | 0.026kg (based on Full Colour Dome) |
| M O Q | 50 |
| Packing | Individually poly bagged |
| Carton Quantity | 500pcs |
| Carton Weight | 13kg (based on Full Colour Dome) |
| Carton Dimensions | 35x19x24cm |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 4 weeks from artwork approval |
| Commodity Code | 7117190000 |
| Country of Manufacture | China |
