Jagger Ballpen
Ref: GG605GE
Specs & Prices content
| Branding Method | Laser Engraved(Silver or Gold Finish), Full Colour Print |
| Material | Aluminium |
| Colours | Black |
| Size | 14cm |
| Full Colour Print Area | 50.8mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 70mm x 10mm (Barrel) - 40mm x 10mm (In Line With Clip) - 38mm x 6.3mm (On Clip) |
| Unit Weight | 22g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Box |
| Carton Weight | 11kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
YOUR PRICE
Your unit price: £1.67 per unit
Your Subtotal: £166.98 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Branding Method | Laser Engraved(Silver or Gold Finish), Full Colour Print |
| Material | Aluminium |
| Colours | Black |
| Size | 14cm |
| Full Colour Print Area | 50.8mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 70mm x 10mm (Barrel) - 40mm x 10mm (In Line With Clip) - 38mm x 6.3mm (On Clip) |
| Unit Weight | 22g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Box |
| Carton Weight | 11kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
