Bowie Soft Touch Metal Pen
Ref: GG290LE
Specs & Prices content
| Branding Method | Mirror Finish Laser Engraving, Laser Engraving, Inkjet Full Colour Print |
| Material | Aluminium |
| Colours | Navy Blue, Light Blue, Process Blue, Lilac, Pink, Yellow, Dark Green, Purple, Black, Light Grey, Red, Orange, Brown, White, Apple Green |
| Size | 13.6cm |
| Laser Engraving | 90mm x 10mm |
| Mirror Finish Laser Engraving | 70mm x 7mm |
| Inkjet Full Colour Print | 90mm x 7mm |
| Unit Weight | 18g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Carton |
| Carton Weight | 9kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
| Country of Manufacture | Ireland |
YOUR PRICE
Your unit price: £1.32 per unit
Your Subtotal: £132.48 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Branding Method | Mirror Finish Laser Engraving, Laser Engraving, Inkjet Full Colour Print |
| Material | Aluminium |
| Colours | Navy Blue, Light Blue, Process Blue, Lilac, Pink, Yellow, Dark Green, Purple, Black, Light Grey, Red, Orange, Brown, White, Apple Green |
| Size | 13.6cm |
| Laser Engraving | 90mm x 10mm |
| Mirror Finish Laser Engraving | 70mm x 7mm |
| Inkjet Full Colour Print | 90mm x 7mm |
| Unit Weight | 18g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Carton |
| Carton Weight | 9kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
| Country of Manufacture | Ireland |
