Brando Metal Pen
Ref: GG096LE
Specs & Prices content
| Branding Method | 360° Laser Engraving, Full Colour Print |
| Material | Metal |
| Colours | Black, Blue, Gunmetal, Red, Purple, Burgundy, Light Blue |
| Size | 12.5cm |
| Full Colour Print Area | 45mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 44mm x 30mm |
| Ink Colour | Black or Blue |
| Unit Weight | 22g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Carton |
| Carton Weight | 10.2kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
YOUR PRICE
Your unit price: £1.67 per unit
Your Subtotal: £166.98 excl VAT
ALL-INCLUSIVE PRICING - Our Prices Are Inclusive Of Product, Print, Origination(set-up) & Carriage To One UK Address. NO HIDDEN PRICES - JUST ADD THE VAT1Download Image
Spec Sheet
Request a sample
Increase your quantity to make savings on the unit cost. For a full detailed quote add this product to your enquiry basket above.
Specs & Prices content
| Branding Method | 360° Laser Engraving, Full Colour Print |
| Material | Metal |
| Colours | Black, Blue, Gunmetal, Red, Purple, Burgundy, Light Blue |
| Size | 12.5cm |
| Full Colour Print Area | 45mm x 7mm |
| Laser Engraving Area | 44mm x 30mm |
| Ink Colour | Black or Blue |
| Unit Weight | 22g |
| M O Q | 100 |
| Packing | 500 Per Carton |
| Carton Weight | 10.2kg |
| Artwork | Required in any vectorised file format |
| Production Proof | Visuals supplied within 24 hours |
| Pre Production Sample | Approx 2 weeks from artwork approval |
| Bulk Turnaround | Approx 3 weeks from artwork approval |
